Hlavne decentne, páni sudcovia!

Autor: Juraj Petrovič | 16.8.2013 o 8:17 | (upravené 16.8.2013 o 10:11) Karma článku: 28,47 | Prečítané:  3788x

Situáciu okolo predsedu Najvyššieho súdu SR sledujem so zvýšeným krvným tlakom dlhodobo. To čo predvádza v poslednej dobe on a jeho nohsledi, je krásnou ukážkou kázania vody a pitia vína.

Dojalo ma, ako sa podpredsedníčka Združenia sudcov Slovenska Alena Poláčková stará o dobrý obraz justície na verejnosti. Ako? Samozrejme tým, že ak niektorý sudca kritizuje pomery v justícií, chystá sa ho Združenie "riešiť". Hovorí o tom, že sudcovia majú byť decentní. Tak sa na tú decentnosť jej šéfa a jeho kamarátov pozrime.

V rozhovore pre SME, povedal sudca Peter Paluda okrem iného toto: "Vezmite si prípad môjho kolegu I. Š., ktorý najskôr priznal, že žiadal úplatok 50-tisíc od učiteľa Právnickej fakulty Univerzity Komenského priamo na chodbe súdu. Keď ma stretol, sklopil oči a povedal: „Peťo, ani sa ti neviem pozrieť do očí, že som to urobil.“ O dva dni som ho videl v televízii, ako popiera, že niečo spáchal. Úplatky sa berú, to je nepopierateľné. A je ich veľa." Povedal aj, že sa podľa neho úplatkári grupujú okolo predsedu NS SR Harabina.

V zmysle starého porekadla o trafených operencoch reagoval Harabin veľmi decentne a rozrečnil sa o tom, ako Paluda bol zrejme dlhšie na slniečku, kašlal na svoje dieťa a podobne. Vyzval tiež Paludu, aby podal trestné oznámenie ak vie o korupcii v justícii. Dobre vediac, že to, čo niekto povie medzi štyrmi očami, nie je možné použiť ako dôkaz.

Decentnosť kolegov predsedu NS a jeho samého je povestná už dlhšie, známy je jeho veľmi decentný výrok voči Danielovi Lipšicovi, známe sú aj vystúpenia jeho kolegov na zasadnutiach Súdnej rady SR, resp. disciplinárnych senátov, kde sa tiež preberali veľmi odborné a decentné otázky, ako napríklad kto s kým spí, kto koho podvádza a ďalšie odborné a profesionálne témy.

Najnovšia urážka sudcov ústavného súdu tiež vypovedá o decentnosti a vážnosti, ktorú zachováva predseda najvyššieho súdu. Obviniť sudcov ústavného súdu z pomoci mafii a vyhrážať sa im trestným oznámením len preto, že rozhodli inak, ako by sa Harabinovi páčilo, je skutočne ukážkovým prejavom zachovávania dôstojnosti a decentnosti.

Stav slovenskej justície je katastrofálny. Podľa prieskumov jej nedôveruje 67% občanov Slovenska. Ale Harabin a jeho nohsledi neustále tvrdia, že sa nič nedeje, že sú obeťami a nie vinníkmi, že tí, ktorí otvorene hovoria o pomeroch v justícii znižujú jej vážnosť, nie tí, ktorých konanie je popretím všetkých hodnôt, ktoré by sudca mal nielen slovne prezentovať, ale podľa nich aj skutočne jednať a žiť.

Stačí sa pozrieť len do dnešných novín, aby človek videl, ako neexistuje korupcia v slovenskej justícii: V kauze Salmanovcov mali brať úplatky sudcovia a prokurátor.

Výzvy Harabina a jemu podobných, aby občania strčili hlavy do piesku a nestarali sa, čo sa deje so slovenským súdnictvom sú pochopiteľné. Ten, komu vadí verejná kontrola, ten, kto sa nechá nachytať, ako úplne ignoruje požiadavku zachovania vážnosti sudcovského stavu, ten, kto bez mihnutia oka škandalizuje kolegov len preto, že majú iný názor, nemôže potrebovať verejnú kontrolu a verejné a kritické porovnanie svojich slov a skutkov.

Len by si tí občania s hlavou v piesku mali uvedomiť, že ich veľmi ľahko môže ktokoľvek, a teda aj niektorý sudca, nakopať do... veď viete kam.


PS: Vysoko si cením všetkých v slovenskej justícii, ktorí napriek hrozbe perzekúcií a straty povolania, napriek verejnému osočovaniu a znevažovaniu hovoria otvorene o pomeroch v súdnictve a majú snahu ich zmeniť. Nemyslím si, že sú to svätci, ani že nikdy neurobili nič zlé, sú to normálni ľudia ako my. Ale majú odvahu a odhodlanie postaviť sa zlu a preto si zaslúžia úctu a podporu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

DOMOV

Košičanku pustili z letiska v Burgase po dvoch dňoch

Pas jej priviezla dobrovoľníčka, ktorá prípad zachytila v médiách.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.


Už ste čítali?