Volil by som Karla

Autor: Juraj Petrovič | 21.1.2013 o 23:17 | (upravené 21.1.2013 o 23:29) Karma článku: 17,80 | Prečítané:  1180x

Dlho som bránil Václava Klausa pred mnohými známymi. Dlho som tvrdil, že áno, je to čím ďalej tým viac narcis, presvedčený o vlastnej dokonalosti a človek, schopný vyrobiť trapas typu krádeže pera, ale v mnohých otázkach má jasný a rozumný názor. Napríklad pochybnosti o ľudskom vplyve na globálne otepľovanie alebo niektoré aspekty vývoja EÚ. Po tom, čo ale predvádza spolu so svojou rodinou od začiatku roku musím povedať, že som zásadne a jednoznačne na opačnej strane názorového spektra. Od amnestie, ktorá silne zaváňa pomocou najrôznejším miliardovým podvodníkom a v ničom si nezadá s tými Mečiarovými, až po otvorený útok na Karla Schwarzenberga a podporu svojho spolupáchateľa pri podpise opozičnej zmluvy, Miloša Zemana.

To, čím je na Slovensku maďarská karta, sú v Čechách Benešove dekréty. Odsun Nemcov, brutalita s ním spojená a aj masové vraždy, ktoré sa v tej dobe stali, sú veľmi temnou stránkou nielen českých, ale aj slovenských dejín. A vyvolávajú v Čechách veľmi negatívne emócie.

V tejto situácii povedať, že v dnešnej dobe by sa Beneš a jeho vláda ocitli pred tribunálom v Haagu, chce nemalú odvahu. Chce to presvedčenie, že otázka vyrovnania sa s minulosťou je rovnako dôležitá, ak nie dôležitejšia, ako aktuálna výška DPH, či dôchodkov. Chce to jasný a sebavedomý postoj, ktorý nebráni tomu, že človek dokáže jasne pomenovať a zhodnotiť aj boľavé témy a tým ich postupne spracovať a vyrovnať sa s nimi.

Karel Schwarzenberg otvoril otázku Benešových dekrétov presne týmto spôsobom. Nikoho neohrozuje na majetku, netvrdí, že sudetskí Nemci majú na čokoľvek nárok, nehovorí, že sa všetci Česi musia sudetským Nemcom ospravedlňovať. Hovorí len jednoduchú vec - Benešove dekréty spôsobili veľkú nespravodlivosť, uplatnili (dnes!) jednoznačne neprípustný princíp kolektívnej viny a je potrebné si tieto skutočnosti uvedomiť a vyrovnať sa s nimi. Hovoriť o nich, písať o nich a nehanbiť sa ich jasne pomenovať.

A to celé uprostred vrcholiacej prezidentskej kampane. Reakciou je priam hysterický krik Klausovcov a Zemana, ktorí v minulosti inými slovami nepovedali nič iné, ako to, čo dnes hovorí Schwarzenberg. Dokazujú, že v záujme víťazstva vo voľbách sú ochotní použiť akékoľvek prostriedky. Od sprostých akože neosobných poznámok Zemana v každej diskusii až po hrdinné vtípky Klausovho syna v oficiálnej komunikácii školy, ktorú riadi. Je vcelku jedno, že sa za ne následne ospravedlnil. Teda, nie za to, čo napísal, len za použitie školskej mailovej adresy. Vrcholom tejto kampane je potom vyhlasovanie Schwarzenberga div nie za zradcu národa. Za to, že hovorí mnohým Čechom veľmi nepríjemnú pravdu.

Je treba viac na to, aby človek vedel, koho by volil, keby mohol?

Ak vám moje argumenty nestačia, choďte sa pozrieť do južných Čiech. Sú tou najlepšou ukážkou toho, ako dokázali talentované šľachtické rodiny narábať s majetkom a krajinou. S otvorenými očami a mysľou možno pochopíte, že šľachta, to nie je právo prvej noci, ani bujaré a ničím neobmedzované užívanie si majetku. Tá skutočná šľachta je v prvom rade o kultúre, vzdelaní, historickej pamäti, službe a povinnosti, loajalite, starostlivosti a vernosti. Sebe, svojej rodine, morálnym zásadám, ľudom, za ktorých ste zodpovední, za majetok, ktorý ste zdedili a za krajinu, ku ktorej patríte.

Neviem, ako tieto voľby v Čechách dopadnú. Či vyhrá podpásový humor a hystéria okolo odsunu sudetských Nemcov, alebo noblesa a kultúra, spolu s ochotou nastoľovať aj nepopulárne a citlivé otázky. Jedno viem ale isto. Na Slovensku podobnú možnosť zrejme nebudem mať.

Škoda Karle.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Ktovie, ako na voličov zapôsobí Klusov sľub vyčistiť úrady od rodinkárstva. Zdá sa totiž, že práve to im neprekáža v prípade ĽSNS.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Extrémista Marian Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti tamojších voličov, hovorí pre SME politický geograf TIBOR MADLEŇÁK.

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.


Už ste čítali?