Štrajk učiteľov

Autor: Juraj Petrovič | 20.11.2012 o 9:17 | (upravené 20.11.2012 o 9:26) Karma článku: 19,60 | Prečítané:  8436x

Lampu, v ktorej sa bavil Štefan Hríb s dvoma riaditeľmi gymnázií o štrajku som videl naživo, a to doslova. V počtoch, ktoré sme vtedy so Štefanom robili, sme sa sekli, výrazne, pretože sme podcenili počet učiteľov na Slovensku. Napriek tomu, a napriek tomu, že rozhodne nie som priateľom štrajkov, v prípade učiteľov ho podporujem jednoznačne. Prečo?

Debata o tom, či najprv pridať učiteľom a potom trvať na kvalite, alebo naopak, je tak trochu debatou o vajci a sliepke. Výška platov učiteľov je neskutočne nízka a nikoho nemôže prekvapiť, že učiť dnes idú tí, čo sú beznádejní idealisti, alebo majú prácu učiteľa ako zle platené hobby, alebo nevedia nič iné. Tým prvým dvom skupinám by som skutočne prial, aby sa im výrazne zdvihli príjmy za ich neskutočne záslužné a veľmi dôležité povolanie.

Zvýšenie platov samozrejme nie je všeliek a ak by k nemu došlo, vyvolá podobné tlaky aj v iných oblastiach. Ale predsa je niečím špecifické. Tým, že sa prostredníctvom detí týka všetkých rodičov.

A tých by som sa opýtal: Skôr než budete nadávať, že tiež máte malé platy, zamyslite sa a opýtajte sami seba - chcete aby vaše deti mali kvalitné vzdelanie, ktoré im umožní zarábať viac, ako vy? Alebo radšej všetko prejeme teraz a deti nech sa potom starajú ako vedia?

Je pochopiteľné, že Ficova vláda nemá snahu nič vo veci platov učiteľov urobiť. Jednak jej, mentálne zabrzdenej hlboko v socializme, nevadí nižšia vzdelanostná úroveň obyvateľstva, je to presne tá cieľová skupina, ktorá nemá kritické myslenie, ktorá uverí všelijakým sľubovaným istotám a podobným nezmyslom. A potom je tu ešte jeden faktor - na rozdiel od staviteľov diaľnic a iných eurofondami napájaných aktivít, im učitelia určite nebudú ochotní pustiť 30 až 50 percent zo svojich príjmov.Takže počúvame neuveriteľné výhovorky a klamstvá, lebo racionálnych a oprávnených dôvodov akosi niet.

Pravdou tiež je, že ani predošlé vlády napriek plnej hube vzdelanostnej ekonomiky, čo je samo o sebe nezmysel, nič zásadné pre učiteľov neurobili. Napriek tomu, že existujú hotové návrhy a riešenia ako pre základné a stredné školstvo, tak pre vysoké školy, nemali sme doteraz na Slovensku ministra školstva, ktorý by mal odvahu na zásadnú a hĺbkovú reformu, spojenú aj s významnými zmenami v odmeňovaní učiteľov.

A tak učitelia idú do štrajku. Chápem a podporujem ich. Peniaze, ktoré chcú, Fico radšej pošle vo forme investičných stimulov svojim sponzorom a kamarátom. Tí ale naše deti naučia len jedinému. Že zlodejom a klamárom sa v tejto krajine darí najlepšie. Nemyslím, že o túto lekciu pre naše deti stojíme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

DOMOV

Košičanku pustili z letiska v Burgase po dvoch dňoch

Pas jej priviezla dobrovoľníčka, ktorá prípad zachytila v médiách.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.


Už ste čítali?