Nepredáte? Vyvlastníme! Čokoľvek

Autor: Juraj Petrovič | 31.10.2012 o 14:00 | Karma článku: 25,20 | Prečítané:  6095x

Valec zo Súmračnej očividne naberá obrátky a len tak ľahko ho nikto nezastaví. Skutočne nie som nijaký fanúšik Penty, ale pripravované zrušenie súkromných zdravotných poisťovní na Slovensku je veľmi nebezpečný precedens. Nie kvôli Pente, ani kvôli súkromným zdravotným poisťovniam, ale kvôli slobode všeobecne.

Vláda dnes schválila materiál, ktorý má viesť k zrušeniu súkromných zdravotných poisťovní na Slovensku. Prečo je to samo o sebe blbosť, napriek tomu, že systém má skutočne veľmi ďaleko od dokonalosti, píše veľmi dobre riaditeľ Ineko, Peter Goliaš tu. Takže nemá zmysel sa k tomu vracať. Oveľa dôležitejšie je ale to, že vláda vôbec môže uvažovať o akomkoľvek zoštátnení súkromných firiem.

Nie že by tým niekoho prevapili, už prvá Ficova vláda mala k vlastníctvu jednoznačný postoj: čo sa nám hodí, to vyvlastníme, znrodníme, prípadne ani to nie, len na tom postavíme diaľnicu a vlastník je nám ukradnutý.

Je to typický spôsob jednania komunistov. Najprv sa vytvorí nepriateľ, ktorý môže za zlý stav nejakého odvetvia. V prípade zdravotníctva sú to zlé zlé zdravotné poisťovne. Nie kradnutie na najvyššej úrovni, nie absolútna neochota prehodnotiť financovanie a ukázať občanom, že nič nie je zadarmo, a teda ani zdravotná starostlivosť. Nie, najhoršie sú zdravotné poisťovne.

A keď si takto pekne vytvorili nepriateľa, hodia na neho všetko, čo v danom rezorte nefunguje. Masírovaním verejnej mienky jednoduchými pravdami (ktoré sú pri bližšom pohľade čistým výmyslom) vytvoria situáciu, kedy je treba vec riešiť, a to rezolútne. Samozrejme, že pobúrená verejnosť, tak ako kedykoľvek predtým, začne požadovať riešenie tejto neúnosnej situácie.

A tak sa vláda, hnaná snahou o dobro občanov rozhodne, napriek varovaniam, že to je zrejme protiústavné, že to porušuje všetky dohody o ochrane investícii ktoré Slovensko a teda aj jeho vládu zaväzujú, rozhodne, že ona teda spraví poriadok a vráti čas o 15 rokov dozadu. Jedna poisťovňa, záchrana zdravotníctva, je na svete.

Čo z vyššie popísaného scenára vyplýva? Keď sa vláda rozhodne, že chce ovládnuť niektoré odvetvie, tak má hotový manuál, ako na to. Prečo sa zastavovať len pri zdravotníctve? Prečo sa podobným spôsobom nepozrieť na elektrárne, vodárne, alebo toľko spomínané SPP, pri ktorom sa Ficovi sponzori zrejme nedostali k lizu a tak im strašne kole oči? Všetko sú to podniky a odvetvia, ktoré sa dajú prehlásiť za kľúčové a strategické a neviemaké a preto je potrebný zásah štátu, samozrejme v záujme a pre blaho občanov.

Uvidíme, ako sa situácia okolo zdravotných poisťovní vyvinie. Či ich Fico za naše peniaze draho vykúpi (čo by zrejme potvrdilo teóriu o dohodnutom kšefte s Pentou), alebo ich za ešte oveľa drahšie peniaze (ktoré zaplatíme na náhrade škody investorom), vyvlastní.

V každom prípade musia byť nadšení ľudia ako Hugo Chávez alebo Evo Morales. Lebo na ich úroveň sa posúva Robert Fico aj s celou svojou vládou a ťažko mohli dúfať, že sa v "civilizovanej" Európe nájde taký verný nasledovník ich praktík.

Obyčajní Slováci nemajú byť prečo nadšení. Znárodnenie zdravotného poistenia totiž nepomôže nikomu z nich. Lenže to zistia, tak ako už mnohokrát, až keď bude neskoro.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?