Hurá do totality!

Autor: Juraj Petrovič | 22.6.2012 o 16:00 | (upravené 22.6.2012 o 16:44) Karma článku: 24,96 | Prečítané:  8073x

Asi je to naozaj fakt. Národy, ktoré sa k slobode dostali akoby náhodou a bez boja, si ju vôbec, ale vôbec nevážia. Inak si neviem vysvetliť masívnu podporu komediantom, ktorí sa pod rúškom „istôt" hotujú hodiť Slovensko cez palubu svojich vlastných peňaženkových a mocenských záujmov.

Priznám sa, že momentálne naozaj neviem, čo si mám o mojich drahých spoluobčanoch myslieť. Situácia vzdialene pripomína február 1948, kedy komunisti ovládli verejnú mienku, silové zložky a pomocou Národného frontu aj politické strany, čo im nakoniec umožnilo „demokraticky" prevziať moc v štáte. Netrvalo dlho, a bolo po demokracii.

Dnes je situácia v niečom veľmi podobná - čo iné, ako nový Národný front je Ficom vytvorená Rada solidarity a rozvoja? Snaha úplne ovládnuť verejný priestor, tu mocensky, tam zas kupovaním za odrobinky, či už peňazí, alebo moci, sú stále znovu a znovu sa opakujúcim znakom nastupujúcich totalít. V niečom je ale oproti februáru 48 situácia diametrálne odlišná. Biznis, ktorý našich dnešných komunistov pri moci financuje (a nie že nie sú komunisti, mierou oportunizmu, mentálnou výbavou, spôsobom myslenia a snahou cudzím brať a sebe dávať sú priam etalónom gulášového komunistu 80. rokov 20. storočia), im nedovolí riešiť situáciu tak drasticky, ako v roku 1948. Aj okolité krajiny by asi puč podobného charakteru neakceptovali len tak. Stačí sa pozrieť na reakcie, ktoré vyvolal Viktor Orbán a účinkovanie jeho ústavnej väčšiny v Maďarsku. Fico je nepochybne učenlivý žiak.

Inak je ale program, ktorý predložili a ktorý si nechávajú schváliť každou upratovačkou na ministerstve, len aby nikto nemohol povedať, že sú zaň zodpovední len a len oni, klasickou ukážkou komunistickej rabovačky. Zoberieme šikovným a pracovitým a úspešným, lebo potrebujeme silný a efektívny štát. Kto ho potrebuje? Občania, ktorým zoberiem 100 a cez rôzne dávky a dotácie vrátim 50, lebo sa cestou tých druhých 50 akosi, ehm, stratí? Firmy, ktoré kvôli vyšším daniam a likvidácii dohodárov budú ešte menej zamestnávať nových ľudí? Živnostníci, ktorí sú vždy a všade najlepším terčom zvyšovania daní a odvodov, lebo majú neskutočných samovražedných zástupcov a väčšina je úplne neorganizovaná a ktorých väčšina asi v budúcom roku vďaka likvidačným opatreniam skončí na úrade práce? Tí možno aj hej. Ale jediní, kto skutočne potrebuje silný štát sú tí, ktorí sa napojili na jeho peňazovody a majú v úmysle viac si odhryznúť z väčšieho vybratého koláča od občanov. Pod zámienkou toho, aby sa najchudobnejší mali lepšie, sa napakujú tí najbohatší. A stredná trieda to so škrípaním zubov zaplatí.

Silný štát. Hm, určite je silným štát, ktorý bez mihnutia oka súhlasí s prevzatím záväzkov, na ktoré nemá a nikdy nebude mať? V mechanizme, ktorý zrejme nikdy nebude poriadne fungovať? V situácii, kedy sa s týmto „silným štátom" nikto ani len nebaví o tom, že by sa mal rozpustiť v akejsi európskej federácii? Ficova zahraničná politika je klasickou ukážkou "přizdisráčstva", ktoré má jediný účel - navonok byť dobrý, aby sa nikto zvonku nepozeral na detaily tu, u nás, doma.

Už nie raz sa v dejinách ľudstva stalo, že národy a štáty bežali, či priam šprintovali do pekla neslobody za hlasitého potlesku más. Len v minulom storočí sa tak stalo viackrát. Sme naozaj tak nepoučiteľní? Sme skutočne tak slepí k tomu, čo sa okolo nás deje? Je naozaj ilúzia istoty hodna reálnej straty slobody? Väčšina občanov tohto štátu vyzerá tak, že áno. A mňa z toho čím ďalej tým viac svrbí pas.*

*copyright JM

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

DOMOV

Košičanku pustili z letiska v Burgase po dvoch dňoch

Pas jej priviezla dobrovoľníčka, ktorá prípad zachytila v médiách.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.


Už ste čítali?