Druhá najväčšia chyba

Autor: Juraj Petrovič | 12.10.2011 o 14:45 | Karma článku: 21,12 | Prečítané:  5630x

Tak nám padla vláda. V poslednom článku som tvrdil, že to bude poriadna telenovela a veruže aj bola a je. Bude veľmi zaujímavé sledovať, ako dopadnú politické šachy po vyslovení nedôvery vláde, ale každopádne mám k aktuálnym udalostiam pár poznámok:

1) Spojenie hlasovania o eurovale a o dôvere vláde je podľa mňa druhá najväčšia chyba v novodobých dejinách Slovenska (Tou prvou je a asi aj navždy zostane menovanie Vladimíra Mečiara na post ministra vnútra v roku 1990. Všetkým zapáleným diskutérom malý odkaz - áno, ja viem, boli to Peter Zajac a Fedor Gál, ktorí ho do tej funkcie navrhli, obaja sa k tomu verejne hlásia a verejne to mnohokrát oľutovali.). Ak teda toto skutočne bolo rozhodnutie premiérky Radičovej, bez vplyvu jej materskej strany. Rado Baťo samozrejme nemôže nič iné povedať, ako povedal, osobne si ale myslím, že za tým sú páni Dzurinda a Mikloš, ktorí sa Radičovej potrebovali zbaviť. Ešte nedávno premiérka tvrdila, že spájať hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde je zlé riešenie. Následne sa Ivan Mikloš opakovane vyjadril, že by hlasovania spojiť mala a že to vraj urobí a zrazu sa ona úplne slobodne a bez nátlaku rozhodne, že tak, v rozpore s predošlými vyjadreniami, urobí. Nazývať potom zásadovosť amatérizmom, ako to robia mnohí, je len dymová clona, ktorá má zakryť vlastný vplyv na rozhodnutia a udalosti okolo spojenia hlasovaní. Pričom treba povedať, že Sulík určite nepatrí medzi salónnych diplomatov, čo ale ťažko niekoho môže prekvapiť a už vôbec nie ministra financií. Ivan Mikloš musel vedieť, aký človek je jeho bývalý poradca Richard Sulík a že sa nenechá vydierať. Takže nie Sulík, ale Radičová, alebo Mikloš s Dzurindom, prípadne ďalšie pozadie z prostredia SDKÚ môžu podľa mňa za pád vlády.

2) Spojením hlasovaní dostal Fico na striebornej tácke hneď dve veci - možnosť, aj keď teoretickú, zostavovať vládu a dôvod nehlasovať za euroval bez toho, že by si urobil z úst konečník. Tí, ktorí sa rozhodli spojiť hlasovania to buď vedeli a očakávali - a potom ich netreba vôbec ľutovať, lebo sa chceli dostať presne do tej situácie, v ktorej teraz sú, alebo sú neskutoční amatéri, ktorí si mysleli, že vydieraním donútia Sulíka k ústupu. Z dlhodobého hľadiska je podľa mňa dobré, že sa im to nepodarilo. Aj keď krátkodobé škody budú zrejme bohužiaľ vysoké a nedá sa odhadnúť, aký dopad bude mať nárast vplyvu Roberta Fica na verejný priestor.

3) Som hlboko presvedčený o tom, že euroval ako taký je vrcholom nemravnej snahy nemeckých a francúzskych politikov vykrývať straty bánk zo špekulácií s dlhopismi predĺžených štátov. Preto každý, kto verí panickým výkrikom o celosvetovom krachu, ak sa euroval neschváli, by mal dobre dávať pozor na to, kto kričí. A pozorne sledovať aj vyjadrenia o tom, že toto je ale už skutočne posledný krát, čo sa zadĺženým krajinám pomáha. Bude to len asi po tretí krát, čo nám niečo také európski politici tvrdia, možno tentoraz to výnimočne aj dodržia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

DOMOV

Košičanku pustili z letiska v Burgase po dvoch dňoch

Pas jej priviezla dobrovoľníčka, ktorá prípad zachytila v médiách.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.


Už ste čítali?