reklama

Praktická ekológia pre každého

Globálne otepľovanie! Ropná katastrofa! Vyhynul ďalší živočíšny druh! Otrávené rieky!  Takéto a podobné titulky sa na nás denne valia z médií a my máme pocit, že sa týmito veľkými, život na zemeguli ohrozujúcimi témami musíme zaoberať, ide predsa o budúcnosť ľudstva. Na druhej strane máme často pocit, že s tým ako radoví občana nič neurobíme. Čo teda robiť?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

 Minule som v relácií Reportéri na STV videl reportáž o spôsobe likvidácie odpadu v jednej dedinke na Považí. Potešila ma hneď dva krát. Jednak preto, že v záplave každodenných katastrof, valiacich sa zo spravodajstva, sa objavila správa o tom, ako sa niečo darí a má to pozitívne dopady a jednak preto, že to bola klasická ukážka praktickej ekológie pre každého.
 O čo ide? V dedine zrušili nádoby na odpad a obyvatelia si na miestnom úrade kupujú vrecia na odpad, ktoré sú označené a vyvážajú sa vtedy, keď ich naplnené nechajú na ulici v deň odvozu. Keďže majú možnosť ovplyvniť množstvo peňazí, ktoré zaplatia za likvidáciu odpadu, okamžite začali separovať odpad a vyhadzujú naozaj len to, čo sa inak použiť, alebo likvidovať nedá. Majú samostatné nádoby na sklo, plasty a papier, ktoré sú bezplatné a bioodpad kompostujú aj tí, čo kompost vlastne nepotrebujú.
 Zaujímavé bolo aj vyjadrenie obyvateľov, že by okamžite nahlásili každého, kto by bezplatné nádoby využíval na iný odpad, než na ktorý sú určené.
 Je to krásna ukážka toho, ako funguje motivácia ľudí, ako sa dá jednoduchými opatreniami dosiahnuť až 50% redukcia odpadu, vyvážaného na skládku a ako sa bez nariadení a tlaku zvonku dostaví aj pocit spolupatričnosti a samokontrola medzi občanmi. Čiže praktická ekológia, slúžiaca životnému prostrediu a súčasne výhodná pre tých, ktorí ju praktizujú.
 Trvalo nám dva roky, kým sme prinútili predsedu nášho spoločenstva vlastníkov bytov, aby objednal (bezplatný!) kontajner na plasty pred náš dom, ktorý má 80 bytov. Akoby zázrakom dovtedy beznádejne plné normálne kontajnery, vyvážané každý druhý deň, zívajú prázdnotou a už sa uvažuje o znížení počtu týždenných odvozov z troch na dva. Opäť ukážka, ako trebárs len poskytnutie možnosti osloví ľudí a samo zabezpečí správanie, ktoré sa dá nazvať ekologickým.
 Preto mám zopár jednoduchých doporučení pre tých, ktorí by sa radi zapojili do našej nijak neorganizovanej skupiny praktickej ekológie, spojenej jediným cieľom: realizáciou jednoduchých ale účinných opatrení ušetriť vlastné náklady a pritom aj pomôcť životnému prostrediu. Alebo naopak, podľa toho, komu je čo milšie, či životné prostredie alebo peňaženka:
 1. Separujte čo najviac odpadu. Vo väčšine miest sú kontajnery na triedený odpad a jeho odvoz zadarmo, znížite tým náklady na odvoz toho obyčajného, plateného odpadu.
 2. Tlačte na svoje samosprávy, aby poplatky za odpad boli za množstvo a nie „na hlavu“, pomôžete tým motivovať spoluobčanov k znižovaniu množstva odpadu a ak budete ešte aj separovať odpad, vaša peňaženka a vaša skládka sa vám poďakuje.
 3. Šetrite vodou. Ak máte možnosť, urobte si na polievanie záhrady studňu, výnimkou sú oblasti so silne kontaminovanou vodou, susedia, ktorí studne majú, vám budú vedieť poradiť, prípadne sa dá urobiť jednoduchá analýza za pár stovák, ktorá vám povie, či sa voda na polievanie dá použiť, alebo nie. Ak žijete v byte, tak sú kľúčom k úspechu domáce spotrebiče šetriace vodou a kvalitné vodovodné batérie, tá povestná kvapka je čím ďalej tým drahšia. Skúste si tiež niekedy spočítať, koľko vody nakúpite vo fľašiach a koľko vás stojí 1 m3 takto nakúpenej vody oproti vode z vodovodu, pričom na 90% územia Slovenska je vodovodná voda takej kvality, že je nezmyslom a plytvaním peňazí kupovať ju vo fľašiach. Bližšie informácie o kvalite vašej vody z vodovodu vám poskytnú na vašej vodárenskej spoločnosti. Treba sa len pýtať, oni to musia vedieť a niektorí to dokonca uvádzajú aj v zmluvách. Na tie informácie máte ako zákazník a odberateľ právo aj zo zákona.
 4. Úsporná žiarovka je možno drahšia, ale má cca. 5-7x nižšiu spotrebu energie a vydrží 10x dlhšie, takže sa vám počiatočná investícia veľmi skoro vráti. Treba sa tiež zamyslieť na spôsobom kúrenia a spotrebičmi, ktoré v domácnosti spotrebujú najviac energie, teda chladničkami a práčkami.
 Na záver jedna prosba, ktorá sa ale nedá zaradiť medzi vyššie uvedené, lebo stojí peniaze:
 5. Zamyslite sa nad tým, či dymiaci výfuk vašej starej škodovky alebo starého diesla aj napriek červenej nálepke emisnej kontroly naozaj prispieva ku kvalite životného prostredia.
 Ak sa budete správať podľa vyššie uvedených rád, budete mať samozrejme plné právo pýtať sa politikov, čo robia v otázkach, na ktoré vaša účasť nestačí, ako zabezpečujú legislatívny rámec pre vaše snaženie a ako sa starajú o oblasti, o ktoré sa občania samostatne starať nemôžu.
 Ale treba dodržať poradie, najprv začať u seba a potom sa pýtať politikov. Vykrikovať totiž, že veľké firmy ničia životné prostredie, že politici proti tomu nič nerobia a pritom vyhadzovať staré noviny a plastové fľaše do bežného odpadu, doma svietiť 100-wattovými žiarovkami, alebo polievať vodou z vodovodu záhradu, keď sa dá aj inak, je čírym pokrytectvom.

Juraj Petrovič

Juraj Petrovič

Bloger 
  • Počet článkov:  232
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Človek, občan, otec, manžel. Od roku 2022 píšem pre týždenník .týždeň. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaSpoločnosťVedaFimfárumZápisky z ciestKultúraPrírodaSrandičkyPredvolebné článkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu