Zásadný rozdiel

Autor: Juraj Petrovič | 16.4.2012 o 7:17 | Karma článku: 19,15 | Prečítané:  728x

V piatok vyslovil český súd rozsudok, zatiaľ neprávomocný, nad Vítom Bártom a Jaroslavom Škárkom. Prvému nadelil podmienku za podplácanie, druhému tri roky na tvrdo, za pokus o podvádzanie súdu. Na slovensku čisté sci-fi.

Skúsme si predstaviť, že by sa na Slovensku našiel prokurátor, ktorý by mal odvahu žalovať šéfa (síce neformálneho, ale zato jasného), hoci aj tej najmenšej koaličnej politickej strany. Skúsme si predstaviť na Slovensku sudcu, ktorý by vyslovil taký rozsudok, ako to urobil český sudca Šott v prípade Bártu so Škárkom. Že to nejde? A v tom je ten problém.

Politici na oboch stranách Moravy nie sú až tak rozdielni. Dokazuje to aj samotný Vít Bárta, ktorý ešte večer pred rozsudkom vyhlasoval, že aj v prípade neprávomocného odsúdenia odíde z politiky a dnes už hovorí o tom, že myslel len z tej vysokej a že byť poslancom vlastne žiadna vysoká politika nie je. Asi ani post hejtmana, na ktorý sa chystá kandidovať. Niečo, čo je dôverne známe aj tu u nás, na Slovensku. Spomeňme len Figeľov byt, alebo Ficovu Coca Colu.

Ten zásadný rozdiel medzi krajinou na západ od nás a Slovenskom je v tom, že tu u nás, na Slovensku, by veci nikdy nedospeli tak ďaleko. Prokurátori pod vedením Trnku a jeho "šéfa" Tichého vedia, čo sa patrí, a ak náhodou nie, Štefan H. na Najvyššom súde zariadi potrebné.

Bohužiaľ, pre väčšinu sú dôležitejšie "istoty". Jednu istotu máme určite. A síce tú, že na Slovensku tak skoro politika pred súdom, nieto ešte za mrežami, určite neuvidíme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Rakúska úľava pre demokratov, varovanie pre populistov

Väčšinu politikov a ich tímov musel nad výsledkami obliať studený pot.

SVET

Van der Bellen bude prezidentom, Hofer priznal porážku

Po zrátaní 70 percent hlasov z volebných urien je nereálne, aby Hofer nepriaznivý stav zvrátil.

SVET

Rakúskym prezidentom bude holandský šľachtic z Ruska

Tiahnuce sa voľby vyhral Alexander Van der Bellen.


Už ste čítali?