Prezident - páchateľ?

Autor: Juraj Petrovič | 26.1.2012 o 19:10 | Karma článku: 29,58 | Prečítané:  6816x

Podľa správy v médiách, rozhodol sa náš milý prezident hlavy štátu nevymenovať riadne národnou radou navrhnutého kandidáta na generálneho prokurátora, Jozefa Čentéša. Nie že by ma to prekvapovalo, dokonale to zapadá do obrázku "nadstranníckeho" skoročlena strany SMER, ako sa sám charakterizoval na známom predvolebnom videu. Otázkou je, dokedy bude národná rada akceptovať ignorovanie svojich návrhov, a hlavne úmyselné porušovanie ústavy prezidentom SR.

Úmyselné porušenie ústavy je spolu s vlastizradou totiž jeden z dvoch zločinov, za ktorý je prezident stíhateľný. Na návrh národnej rady ho môže Ústavný súd zbaviť funkcie.

Netvrdím, že v slovenskej realite je niečo podobné vôbec možné. Na schválenie takéhto návrhu by sa muselo nájsť aspoň 90 poslancov, ktorí si ctia ústavu a majú záujem na tom, aby si ju prezident nevykladal ako pasiáns na stole.

Vzhľadom na to, že sa nejedná o prvý prípad (spomeňme len podpis zákona, o ktorom prezident vyhlásil, že vie, že je v rozpore s ústavou, ale "len" dvoma jej článkami), kedy si prezident robí z ústavy trhací kalendár, myslím si, že je najvyšší čas, aby mu niekto klepol po prstoch.

Vzhľadom na to, kto všetko zaváňa goriľou klietkou a vďaka tomu možno aj väzenskou mrežou, je krajne nepravdepodobné, že by sa chránená dieľňa na hradnom kopci (copyright Nataša Holinová), k niečo takému odhodlala. Pretože súčasná situácia, kedy generálnu prokurátúru de facto vedie Dobroslav Trnka (aj keď prostredníctvom ním vymenovaného prvého námestníka Tichého), predstavuje klasický pat, kedy nikto nevyhráva, ale nikto ani neriskuje kožku.

Banánovosť tejto našej svojstojnej republiky je čoraz hlbšia a perly ducha, ktoré plodí vrchný pretekár jej nasadzujú jednu korunku za druhou. A ja sa sám seba pýtam, čo sa ešte musí stať, kým bude táto kleptokratická trieda príživníkov na našich daniach, ktorí nekradnú len tam, kde nič nie je a neporušujú zákony len omylom, vyprášená zo svojich teplých miest niekým, kto zavedie aspoň akú-takú vládu zákona a poriadku. Asi až vtedy, keď sa väčšina voličov na Slovensku preberie zo sladkého sna o tom, ako im politici chcú dobre a pochopí, že bez kontroly a trestov za porušovanie pravidiel sa aj z najväčšieho baránka stane vlk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Falošné správy a fabriky na trolov: Ako funguje propaganda 2.0

Ako sociálne siete a falošné správy stvorili dnešných populistov.

TECH

Gene Cernan videl z Mesiaca svet bez hraníc

Posledný muž na Mesiaci priniesol späť na Zem československú vlajku.

SVET

Savčenková pre SME: Ukrajina nie sú skorumpovaní politici

Musím Ukrajincov prebudiť, hovorí poslankyňa.


Už ste čítali?